Az orosz közösségi médiában katonai alkalmatlanságot igazoló papírokat árulnak
Máshol egyenesen sorozás és mozgósítás elleni védelmet kínálnak.
Máshol egyenesen sorozás és mozgósítás elleni védelmet kínálnak.
A Burgonyaszövetség egyáltalán nem optimista.
A közép-ázsiai ország egyik potenciális célpontja lehet annak az új orosz törvénynek, amely egy év katonai szolgálatért cserébe állampolgárságot kínál a külföldieknek.
A deportálásokon túl az amerikai követ felszólalt a megszállt területeken zajló szűrőműveletek és az eltűnések kivizsgálására is.
A felkeresett szemtanúk arról számoltak be, hogy orosz fogvatartóik rosszul bántak velük, egyes esetekben pedig meztelenre vetkőztették, és ütlegekkel, elektrosokkal vagy más módon kínozták őket. Néhányan azt állították, hogy elfogásuk után Oroszországba szállították őket, és hetekig ott ültek börtönben.
Az ellenzék a választások után azt a tanulságot szűrte le, hogy hiba volt „putyinozni”, miközben a kormány egész politikáját a háborúra építi, az általa is megszavazott büntetőintézkedések ellen harcol. Nincs ma fontosabb ügy, mint az orosz téma, a kormány még nemzeti konzultációt is indít az energiaszankciókról. Mindeközben éppen a legfontosabb kérdésekre nincsenek válaszaink.
Azokat is behívják, akik korábban már harcoltak.
A volt olasz kormányfő szerint az orosz elnök az igazi áldozat.
Egy, a Telegramon terjedő videóban a mozgósításban részt vevő férfiak várják, hogy elinduljanak a háborúba. A jelenet csendben zajlik, csak egy, az apjától búcsúzó gyerek sírása hallatszik a háttérben.
A beszámolók kínzásokról, deportálásokról és rejtélyes eltűnésekről szólnak. Az orosz részleges mozgósításnak köszönhetően Putyinnak nem lesz több hatékony, jól kiképzett katonája, ellenben belföldi ellenreakciókat vált ki – állapította meg az Institute for the Study of War kutatóintézet.
Kijev szerint Herszonban házkutatások zajlanak, a luhanszki régióban található Sztarobelszk városában a szakadárok hatóságai megtiltották a helyi lakosoknak, hogy a következő napokban elhagyják a várost.
Haditengerészeti szakértők ukrán robbanócsónakra gyanakodnak. Ha igaz a sejtés, az oroszok a legnagyobb Fekete-tengeri bázisukon sem érezhetik magukat biztonságban.
Az Európai Bizottság szerint van szükség közös álláspontra a mozgósítás elől tömegesen menekülő oroszok beutazási kérelmeivel kapcsolatban.
A korábbi orosz miniszterelnök annak látszatára sem ügyelt, hogy valódinak tűnjön a népszavazás, és nukleáris világháborúval fenyegetőzött.
Tízezer számra menekülnek hazájukból azok a tartalékos állományban, vagy sorköteles korban lévő orosz polgárok, akik nem akarnak részt venni Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai „különleges katonai műveletében”. Az áradat abban a pillanatban indult meg, amikor Putyin bejelentette, részleges mozgósítással erősíti meg a hadsereget. A katonai mozgósítás már tart és úgy tűnik, ellenhatásként megindult az elnökért meghalni nem kívánók önkéntes mozgósítása is.
Nyikolaj Peszkov azt mondta a vonalban: a hívónak tudnia kellene, kicsoda ő.
Hogyan változik az energiapiac a háború hatására? Milyen jövőképe lehet az orosz gáznak kitett kelet-közép-európai országoknak? Mivel tarthatja sakkban Vlagyimir Putyin a gázon kívül ezeket az országokat, például Bulgáriát? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Budapest Fórum egyik csütörtök délelőtti előadása.
A mozgósítás ellen tiltakozók közül már több mint 1300 embert vettek őrizetbe.
Nőnek az árak, egyre valószínűtlenebb, hogy november után is nyitva marad a fekete-tengeri korridor, miközben Magyarország épp ukrán kukoricával akarja betömni a lyukat, amit a hazai termésen ütött az aszályos nyár.
Az orosz fél 215 foglyot engedett el, az ukránok pedig 55 orosz állampolgárt és az ukrán putyinista ellenzék vezetőjét.